Bezpieczeństwo przy odpalaniu rakiet
2017-09-25

Rakiety pirotechniczne
Ten wpis na blogu poświęcimy nieco uwagi innej grupie fajerwerków, mianowicie rakietom. Rakiety pirotechniczne to również popularna grupa produktów, mająca wielu zwolenników. Szczególnym powodzeniem cieszą się one w noc sylwestrową. Rakiety różnią się istotnie w swym działaniu od baterii. W odróżnianiu od tych ostatnich, gdzie efekty rozkładają się na znacznej przestrzeni, rakiety wznoszą się pionowa w górę i eksplodują punktowo.Konstrukcja rakiety jest dość specyficzna i obejmuje trzy zasadnicze elementy: korpus, silnik i kijek.
- Korpus to element, gdzie znajduje się materiał pirotechniczny odpowiedzialny za efekt. Należy zawsze upewnić się czy korpus nie jest uszkodzony.
- Silnik to miejsce, gdzie znajduje się materiał pirotechniczny wznoszący rakietę.
- Kijek – odpowiada za stabilizacje lotu. Bez niego rakieta nie wzbiłaby się pionowo do góry: jej lot byłby chaotyczny i przypadkowy.
Rakiety różnią się od siebie wielkością korpusu, silnika i kijka.

Jak odpalić rakietę pirotechniczną
Ze względu na specyficzną budowę rakiety sposób jej obsługi rożni się nieco od metody postępowania z bateriami. Obowiązują jednak te same zasady bezpieczeństwa. Po pierwsze, jak w przypadku każdego innego produktu pirotechnicznego należy zapoznać się z instrukcją obsługi, gdzie podana jest klasa artykułu i związane z nią obostrzenia.Choć wydaje się to oczywiste warto jeszcze raz podkreślić, że rakiet używamy tylko na wolnym powietrzu. Analogicznie do baterii , sprawdzamy czy nad rakietą nie znajdują się żadne przeszkody ( linie elektryczne, dachy budynków, korony drzew) , dopiero wówczas możemy przejść do instalacji rakiety. Do wystrzelenia tego rodzaju fajerwerków potrzebny jest stojak, dzięki pomocy którego zapewnimy właściwe pionowe położenie startowe.
Ważne! Nigdy nie wbijamy rakiety w ziemię, śnieg itp. ani w żaden inny sposób nie mocujemy jej trwale do podłoża. Rakieta musi swobodnie wzbić się w powietrze.
Pokaż więcej wpisów z
Wrzesień 2017