Jak bezpiecznie odpalać petardy
Bezpieczne petardy
Następny, szóstym artykułem z serii bezpieczne fajerwerki będą petardy. Nie może ich zabraknąć w noc sylwestrową, ale również poza sezonem cieszą się sporym zainteresowaniem. Choć huk petard nieodmiennie kojarzy nam się z Sylwestrem, jest on także używany do odstraszania zwierzyny np. dzików wchodzących na pola, ptactwa w sadach oraz innych szkodników jak lisy, bobry itp.
Podstawowym efektem petard jest huk. Siła huku zależy od ilości i rodzaju znajdującego się w nich prochu. Poza hukiem niektóre petardy posiadają też efekty dodatkowe np. błysk. Przykładem takiej petardy jest bardzo popularna i głośna petarda FP3. Obok potężnego huku w momencie detonacji wytwarza ona też czerwony błysk. W połowie 2016 roku petardy draskowe zostały wycofane ze sprzedaży.
Od tego czasu na rynku dostępne są tylko petardy lontowe, które uważane są za bezpieczniejsze od draskowych, gdyż odpalając je nie musimy nawet trzymać ich w ręku, a więc minimalizujemy bezpośrednim kontakt z produktem.
Zasady bezpieczeństwa przy petardach
Petardę lontową może odpalać kładąc ją na podłożu i podpalając końcówkę lontu. Tylko odpalenie końcówki lontu gwarantuje bezpieczny czas ok 7 sek. na oddalanie się. UWAGA! Nigdy nie próbujemy ponownie używać petardy, która nie wypaliła. W przypadku niewypału należy odczekać 15 min. i zalać ją wodą. Przypominamy: petardy odpalamy tylko na wolnym powietrzu.
Nie używamy ich pod wpływem alkoholu. Nie wolno używać ich osobom poniżej 18 roku życia. Przed użyciem zawsze zapoznajemy się z instrukcją znajdującą się na etykiecie. Zasady te dotyczą wszystkich rodzajów fajerwerków.