2017-09-17
Jak bezpiecznie odpalać wyrzutnie/baterie
Jak bezpiecznie odpalać wyrzutnie
Misją naszej firmy jest dostarczanie najwyższej jakości produktów, dając w ten sposób naszym klientom moc wrażeń i radości. To ogromna przyjemność widzieć zachwyt i ekscytacje oraz aplauz publiczności jakie wywołują nasze fajerwerki. To jednak także poważna odpowiedzialność, ponieważ bezpieczeństwo klientów jest dla nas sprawą priorytetową. Postanowiliśmy poświęcić serię artykułów dotyczących bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.Opiszemy w nich różne produkty z uwzględnieniem ich specyfiki oraz sposobu działania i obsługi. Rozpoczniemy od najbardziej popularnych produktów czyli baterii pirotechnicznych. Baterie Baterie lub inaczej wyrzutnie ,zwane też tortami i kostkami to najbardziej popularny i widowiskowy rodzaj produktów. Ze względu na różnorodność i bogactwo efektów baterie są najciekawszą grupą wśród fajerwerków. Są one nieodłącznym elementem każdego pokazu pirotechnicznego, znajdują zastosowanie na imprezach weselnych, urodzinowych oraz jako akcent rozświetlający każdą ważną okoliczność.
Jak zbudowana jest wyrzutnia?
Bateria fajerwerków zbudowana jest z wieku rurek, w których znajduje się materiał pirotechniczny, w tym czarny proch. Rurki są połączone jednym lontem, którego zapalenie inicjuje sekwencje wystrzałów w kolejnych rurkach. Liczba rurek odpowiada ilości strzałów.Czym różnią się od siebie baterie?
Baterie dzielą się ze względu na kaliber, ilość strzałów, długość rurek, masę ładunku pirotechnicznego itp. Kaliber odpowiada za moc efektu, podobnie jak ilość prochu; im większy kaliber tym większa ilość masy pirotechnicznej, co przekłada się na intensywność detonacji, i siłę oraz dynamikę eksplozji. Z kolei długość rurki wpływa na wysokość wznoszenia się fajerwerków; im dłuższa rurka tym wyżej w niebo wzniesie się efekt. Baterie różnią się także długością czasu pracy, w ofercie posiadamy zarówno wyrzutnie z szybkim i dynamicznym czasem pracy jak i wyrzutnie strzelające wolniej za to dłużej. Jako najbardziej widowiskowy asortyment baterie różnią się od siebie rodzajem efektów. Mamy tu do czynienia z ogromnym bogactwem wrażeń wizualnych i dźwiękowych. Wśród efektów wyrzutni znajdziemy błyski, zmieniające kolory migotania, komety, palmy, wierzby, smocze ogony, brokatowe korony, chryzantemy, wodospady, deszcze iskier, gwieździste eksplozje a także huk, gwizd, crackling. Sposób odpalenia wyrzutni Przed odpalaniem baterii należy przeczytać instrukcje obsługi znajdującą się na etykiecie.Wyrzutnie są rodzajem fajerwerków które ustawiamy na płaskiej powierzchni i sprawdzamy jej stabilność. Sprawdzamy czy nad baterią nie znajdują się żadne przeszkody jak drzewa, przewody i trakcje elektryczne itp. W przypadku wyrzutni kątowych zwracamy uwagę czy nie ma żadnych przeszkód również po bokach.
Upewniamy się czy odległość od łatwopalnych obiektów np. samochodów, dachów jest odpowiednio duża. W przypadku wyrzutni o dużym kalibrze i mocy należących do klasy 3 ( klasa określa stopień zagrożenia jakie niesie ze sobą dany produkt ze względu na swój skład chemiczny oraz cechy konstrukcjo- techniczne).
W następnej kolejności usuwamy pomarańczową osłonę lontu i zapalamy lont na samym jego końcu. To ważne by zapalić lont właśnie na jego końcówce, gdyż zapewni to nam dostateczny czas na oddalenie się na bezpieczną odległość. Uwaga! Nie zrywamy żadnej folii z góry ani nie dzielimy produktu na części! Po usunięciu osłony lontu produkt jest gotowy do użycia. Podczas odpalania lontu nie pochylamy się nad baterią. Odpalamy ją zbliżając się na długość ręki, a więc na możliwe największą odległość pozwalającą na wykonanie tej czynności. Po zapaleniu lontu niezwłocznie oddalamy się na bezpieczną odległość.