Aktualności

Historia Fajerwerków Cz.2
Fajerwerki pojawiły się „ na dobre” w Europie w XVII wieku wraz z rosnącym znaczeniem militarnym artylerii. Jednak pierwsze zastosowanie pirotechniki w Europie na polu wojennym i cywilnym wedle źródeł sięga XIV w. Jakkolwiek, mimo, że precyzja i możliwości artylerii na polach walki pozostawiały wiele do życzenia, zauważono w nich duży potencjał. Już nie tylko na polu bitwy ale i na festiwalach zaczęto wykorzystać efekty pirotechniczne.
Czytaj więcej
Jak bezpiecznie odpalać petardy
Podstawowym efektem petard jest huk. Siła huku zależy od ilości i rodzaju znajdującego się w nich prochu. Poza hukiem niektóre petardy posiadają też efekty dodatkowe np. błysk. Przykładem takiej petardy jest bardzo popularna i głośna petarda FP3. Obok potężnego huku w momencie detonacji wytwarza ona też czerwony błysk. W połowie 2016 roku petardy draskowe zostały wycofane ze sprzedaży.
Czytaj więcej
Historia Fajerwerków Cz.1
Początki fajerwerków powszechnie datuje się w VII w Chinach wraz z pojawianiem się czarnego prochu. Choć nie sposób określić dokładnej daty, przyjmuje się ,że pierwsza pirotechniczna mieszanina powstała podczas panowania dynastii Tang między VI a IX w.

Prawdopodobnie została ona wynaleziona przypadkowo przez nadwornych alchemików w trakcie poszukiwań eliksiru nieśmiertelność. Nim jednak do tego doszło, jeszcze długo przed wynalezieniem czarnego prochu pojawiły się w Chinach „pierwsze petardy”. Uważa się, że były nimi kije bambusa wrzucone do ogniska. Kije tliły się, popielały, aby na końcu niespodziewanie eksplodować z głośnym hukiem.
Czytaj więcej
Malta. Największe mechaniczne koło pirotechniczne świata.
Podczas ostatniego weekendu sierpnia, w wigilię uczty Św. Bartłomieja w Gharghur fabryka Fajerwerków Św. Bartłomieja na Malcie przedstawia co rok wyjątkowy piromusical.

Na niebie można podziwiać wielokondygnacyjne bomby składające się z niezliczonej ilości kolorów i kształtów. Wieczór kończy się Wielkim Finałem , na który składają się przepiękne bomby cylindryczne, z których słynie maltański festiwal. Dzieło wieńczą tzw, lampare shells, bomby salut wzbogacone o płynne płomienie.
Czytaj więcej
Fajerwerki a zwierzęta
Fajerwerki to nieodłączny element nocy sylwestrowej. Trudno sobie wyobrazić tę szczególną datę bez kolorowych rozbłysków na niebie i huku, z jakimi witamy Nowy Rok. W ferworze zabawy warto jednak pamiętać o naszych czworonogach, które na ogół boją się hałasu.

Zwierzęta reagują lękiem zwłaszcza na petardy, których huk może spowodować u co wrażliwszych nawet zawał. Dotyczy to zwłaszcza psów, ze względu na szczególnie wrażliwie skonstruowany aparat słuchowy. W noc sylwestrową najlepiej nie opuszczać naszego pupila i zostać w nim w domu.
Czytaj więcej
Gazy pieprzowe. Aspekty Prawne
Na temat gazów pieprzowych, ich klasyfikacji, typów i działania pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów. Ponieważ w ostatnim czasie, wraz ze zwiększonym poczuciem zagrożenia społecznego spowodowanego aktualnymi wydarzeniami w Europie rośnie zainteresowanie środkami obrony osobistej, warto napisać nieco o prawnych aspektach ich posiadania i używania.

W Polsce gaz pieprzowy w postaci aerozolu jest legalnie dostępny, a jego użycie jest dozwolone w ramach obrony koniecznej. Ręczny miotacz gazu, za pomocą, którego rozpylana jest substancja pieprzowa- kapsaicyna - w myśl ustawy o broni i amunicji uznany jest za broń, która nie wymaga pozwolenia.
Czytaj więcej
1000 wyrzutni rakiet na…
Wyobraźnia ludzka nie zna granic, o czym świadczy bardzo oryginalny pomysł pasjonata fajerwerków z Wielkiej Brytanii – Colina Furze’a. Z okazji 5 milionów subskrybentów jego kanału na YouTube, udostępnił film na którym widać jak…a zresztą zobaczcie sami!
Czytaj więcej
Pyromould. Nowa generacja Fajerwerków.
Pyromould to nowatorska konstrukcyjnie odmiana fajerwerków, a ściślej wyrzutni wymyślona stosunkowo niedawno w Chinach. Sama nazwa Pyromould – składa się z trzonu „pyro” a więc wskazującego na charakter pirotechniczny oraz „mould” oznaczającego po angielsku formę lub bryłę.  

Określenie to jest o tyle trafne, że pod względem budowy fajerwerki te tworzą zwartą bryłę. Ta jednolita forma niesie z sobą wiele korzyści i daje przewagę nad tradycyjnie produkowanymi wyrzutniami.
Czytaj więcej
Z czego zrobione są zimne ognie
Zimne ognie to jedne z niewielu fajerwerków wykonanych tak, że można trzymać je bezpiecznie w dłoni. Zimne ognie palą się zwykle ok. 45 sek ale czas efektu zależy od ich długości. Te najdłuższe - 90cm - iskrzą się nawet do kilku minut.  

Budowa zimnych ogni jest względnie prosta.   Bierze się druty, zwija maszynowo w zwoje i utwardza. Mieszanka pirotechniczna składa się z kwasu borowego i azotanu baru. Bar jest samoutleniaczem i odpowiada za proces palenia, natomiast kwas borowy jest neutralizatorem. Do związania obu substancji dodaje się wody oraz żelaza, dzięki któremu zimne ognie wytwarzają srebrny i złoty efekt.
Czytaj więcej
Nowe wyroby pirotechniczne. Jeszcze bogatsza oferta.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów cały czas poszerzamy naszą ofertę fajerwerków. W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z wieloma nowymi importerami.
I tak oto nasz asortyment wzbogaciliśmy o produkty firmy Klasek, Jorge, Privatex Pyro, Panta, Tarra Pyrotchnik, Zink, Surex, Pyromoravia, Ultrasshop.
Czytaj więcej
Jak działają fajerwerki?
Pierwsze fajerwerki składały się z kija bambusowego wypełnionego prochem. Taki kij wrzucano do ogniska, co powodowało huk mający przestraszyć złe duchy. Zasadnicze zmiany w technologii produkcji fajerwerków przyniósł okres renesansu we Włoszech. Wówczas oprócz huku pojawiły się też kolory, na początku pomarańczowy i żółty.

Z czasem, dzięki użyciu coraz większej ilości substancji wachlarz barw rozszerzył się. Stront dawał kolor czerwony, bar – zielony, a miedź pozwalała otrzymać barwę niebieską.
Czytaj więcej
Wspaniałe Fajerwerki z okazji Dnia Niepodległości  4 lipca
4 lipca w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Niepodległości, na pamiątkę rocznicy uchwalenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii, co miało miejsce w 1776 roku.

Nieodmienną tradycją związaną z tym świętem są parady i festyny, a po zmierzchu odbywają się sławne ze ze swojego splendoru pokazy sztucznych ogni.
Czytaj więcej
Sanjakudama . Godzilla wśród Fajerwerków
Sanjakudama ma 36 cali średnicy, waży ponad 300 kilogramów i wznosi się na wysokośc 600 metrów!. Wyprodukowanie jej zajmuje kilka miesięcy i kosztuje około 2 milionów jenów.

Przy jej produkcji pracują tylko najbardziej wykwalifikowani rzemieślnicy. Dla porównania zwykłe bomby kosztują w granicach od 1600 do 3500 jenów. 

Obsadzenie takiej bomby w dziale to nie łatwa sztuka. Wymagany jest do tego celu dźwig. Specjalnie hartowana stalowa rura zamocowana jest na głębokości kilku metrów w ziemi aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo podczas odpalenia oraz lotu tego monstrum. Jako bezpieczną odległość dla publiczności określa się promień 600 metrów.
Czytaj więcej
Fallas – Festiwal Fajerwerków i Petard w Walencji.

Tradycja Fallas sięga okres średniowiecza i wiąże się ze świętem ku czci patrona Hiszpanii, Świętego Józefa. Pierwszymi, którzy celebrowali ten dzień mieli być właśnie cieśle. Początkowo wynosili oni drewno na zewnątrz domostwa i układali je w stosy a następnie podpalali. Za czasem zaczęto stosy układać w ten sposób że przypominały ludzi. Tak oto narodziła się hiszpańska tradycja palenia kukieł zwanych nintos.


Warto zauważyć, że Falles jest przykładem przenikania się tradycji pogańskich z symboliką chrześcijańską Kult ognia był powszechny wśród wszystkich etnicznych religii europejskich. W słowiańskim kalendarzu , podczas Nocy Kupały również płoną ogniska i palona jest kukła – marzanna symbolizująca zimę.

Czytaj więcej
Kulki dymne. Gdzie kupić?
Bardzo modne stały się w ostatnich latach prywatne sesje zdjęciowe.

Wiele młodych kobiet decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa i studia lub wybiera zdjęcia amatorskie. Charakterystyczną cechą współczesnych sesji fotograficznych jest wykorzystywanie specjalnej oprawy wizualnej. Bardzo popularnym efektem stosowanym przy zdjęciach jest kolorowy dym.
Czytaj więcej
Data ważności fajerwerków
Od czasu do czasu klienci pytają o to czy dany produkt pirotechniczny ma jakąś datę ważności. Odpowiedz brzmi: NIE. Fajerwerki nie mają daty ważności. W przeciwieństwie do innych produktów jak np. sprzedawane przez nas gazy obronne, materiały pirotechniczne nie mogą się „przeterminować”. Dlatego jeśli nie zużyjemy wszystkich zakupionych na Sylwestra petard, zimnych ogni, wyrzutni czy rakiet nie musimy się martwić - mogą spokojnie leżeć do następnego roku, pod warunkiem przechowywania ich w odpowiednich warunkach.
Czytaj więcej
Konfetti - Wystrzałowe Tuby

Konfetti najczęściej posiada formę tuby. Wewnątrz w dolnej części mieści się sprężone powietrze, natomiast w górnej znajduje się zawartość; kolorowe ścinki z papieru, bibułki itp. Wyrzut konfetti odbywa się poprzez przekręcenie tuby tzn. lewą ręką chwytamy górną część tuby, zaś prawą – dolną część, a następnie przekręcamy zgodnie ruchem strzałek instruujących. Efektem strzelającego konfetti są najczęściej barwne płatki róż, serca, gwiazdki i serpentyny.

Poza konfetti przekręcanym opisanym wyżej, mamy także konfetti elektryczne, gdzie inicjacja odbywa się poprzez impuls elektryczny wyzwolony np. za pomocą baterii.

Czytaj więcej
Responsywny sklep z fajerwerkami
Coraz więcej osób zastępuje tradycyjny komputer i robi zakupy w internecie przez smartphone`y i tablety. W trosce o zapewnienie najwyższej wygody przy zakupach, nasz sklep internetowy z fajerwerkami jest teraz responsywny. Oznacza to ,że strona automatycznie dostosowuje się do rozdzielczości ekranu urządzenia z jakiego przeglądają Państwo nasz sklep. Dzięki temu zakupy z poziomu smartphone`a / tableta są równie wygodne jak z poziomu komputera stacjonarnego.
Czytaj więcej
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixel